HOBAO HYPER MONSTER TRUCK X ELECTRIC WITH HW150A ESC - BLUE HB-MTXE-C150BU
Model No: HB-MTXE-C150BU
Dispatched Within 3 Working Days
Inc VAT & delivery
In Stock With Supplier
Delivery Included
1 Year Warranty
We Accept
The core of the truck is the monocoque chassis frame made of 7075 aluminum, which is up to any challenge. New handlebars and shock absorber designs with matching hart springs also contribute to the fact that the truck can go through any terrain well and bash properly. Add to that a massive center differential, robust and durable wheel suspension and an improved center roll bar, that transforms the Hyper MTX into a real monster with a certain fun factor. The 150A ESC for 4-6S by Hobbywing in combination with a 2.000kV motor (5mm shaft) also provides the necessary power.
New And Improved
  • Shock absorbers (see details below)
  • Servo saver
  • Handlebar
  • Hard springs
  • Shock towers for front and rear
  • Center roll bar/handle
  • Aluminum shock absorber stiffening plate
Features
  • Ready to Race with 2.4 GHz 3 Channel Transmitter
  • 4WD heavy duty driveshaft
  • Processing of high quality aluminum parts
    - Center differential mount
    - Motor "C" holder and motor mount
    - 17mm big bore aluminum oil pressure shock absorber, 4mm diameter
    - 7075 monocoque chassis
  • Improved shock absorbers
    - Adjustable in length
    - New protective caps
    - New pistons with 3x1.6mm holes
    - New top end and bar end to increase shock resistance
    - Special surface treatment to improve shock performance
  • 17mm hex 6 spokes wheels and matching monster truck tires
  • Mighty wheelie bar
  • As well as many new and improved parts
Configuration
  • Motor Gear: 15T (MOD 1)
  • Spur Gear: 36T (MOD 1)
  • Motor: 2000kV Brushless, 4 poles, 40mm outer diameter, 5mm shaft diameter
  • ESC: Hobbywing 150A ESC with XT90-Connectors, Fan an Program Card
  • Servo: waterproof, HB-5518MG Heavy-duty Servo with ball bearing, metal gears, digital, 32kg-cm torque, 7.4V
  • Transmitter: 3-channel 2.4GHz FHSS with dual-rate steering and throttle
Specifications
Length: 635mm
Width: 495mm
Height: 290mm
Wheelbase: 396mm
Track (front): 400mm
Track (rear): 405mm