RC Model Shop is a trusted UK RC retailer and authorised dealer for all the brands we stock, including Traxxas, ARRMA, Losi, FTX, Hobbywing, Spektrum and more. Based in Walsall, we have a physical store where customers are welcome to come in, view products and purchase in store. Whether you are a seasoned competitor, a weekend basher, or just discovering the world of RC for the first time, our team of experienced RC enthusiasts is here to help you find the perfect setup and provide ongoing support. Order the HOBAO HYPER SSE 1/8 RTR BUGGY BLACK 100A ESC,18KG SER,2.4ghz RADIO HBSSE-C100B today with confidence, knowing you are buying from an authorised retailer with genuine products, expert knowledge and a commitment to customer satisfaction. Shop online or visit us in Walsall — we look forward to helping you get the most out of your RC experience.
- Scale: 1/8
- Vehicle Type: Off-road electric buggy
- Assembly Type: Fully assembled RTR (Ready to Run)
- Drive Configuration: 4WD
- Motor Type: Brushless
- ESC Type: Hobbywing 100Amp brushless system
- ESC Current Rating: 100A
- Battery Compatibility: 2S, 3S, 4S LiPo
- Battery Type: LiPo (not included)
- Pinion Gear: 16T MOD 1 steel
- Centre Spur Gear: Steel
- Drivetrain: Highly efficient 3-differential driveline with lightweight centre drive shaft
- Motor Mount: Adjustable aluminium with wide ratio adjustment range
- Radio System: HoBao 2.4GHz digital radio system
- Steering Servo: HoBao 18kg steering servo
- Suspension Type: Independent double-wishbone suspension
- Front Shock: 17mm big bore shock
- Rear Shock: 17mm big bore shock
- Anti-roll Bars: Front and rear anti-roll bars
- Suspension Adjustment: Fully adjustable ride height, droop, toe-in and camber
- Shock Towers: 4mm aluminium front and rear
- Chassis Material: Anodised colour-coded aluminium
- Chassis Length: 510mm
- Chassis Width: 308mm
- Chassis Height: 180mm
- Wheelbase: 330mm
- Front Track: 265mm
- Rear Track: 260mm
- Suspension Design: New C-hub front suspension assembly
- Battery Tray: Moulded with three quick-release velcro straps
- ESC Mount: Raised platform off chassis
- Receiver Box: Custom designed sealed box with integrated servo mount
- Bodyshell: Custom painted aerodynamic electric design in stealth grey
- Bodyshell Material: Moulded plastic
- Side Protection: Chassis guards and dirt deflectors
- Included Hardware: Turnbuckles
- Skill Level: Skill Level 3
- Model Number: HBSSE-C100B
- EAN: 4711605977180
- Manufacturer: HoBao
Finance Options
Click to see Novuna Finance Information
Novuna Personal Finance Available on this product
| DEPOSIT |
MONTHS |
APR |
MONTHLY PAYMENTS |
TOTAL AMOUNT PAYABLE |
| 24 Month Credit |
24 |
19.9% |
| 36 Months Credit |
36 |
19.9% |
| 48 Months Credit |
48 |
19.9% |
| Buy Now Pay Later 48 months (6 months Deferred) |
24.9% |
| Buy Now Pay Later 48 months (10 months Deferred) |
24.9% |
| Buy Now Pay Later 48 months (12 months Deferred) |
24.9% |