HOBAO HYPER VS2 1/8 RTR BUGGY W/100A ESC,18kg Servo,2.4g HB-VS2E-C100Y
Model No: HB-VS2E-C100Y
Dispatched Within 3 Working Days
Inc VAT & delivery
In Stock With Supplier
Delivery Included
1 Year Warranty
We Accept
Features
  • Chassis: 3mm thick CNC aluminum, with new plastic side guards and rear mud guards
  • Drive: Four Wheel Drive, Heavy duty drive shaft
  • Radio: 3-channel 2.4GHz FHSS with dual rate steering and throttle, charge jack on transmitter for optional NiCd batteries
  • Servo: HB-5518MG high output ball bearing, metal gear, digital, 18kg-cm torque
  • Motor: 2000Kv brushless, 4 pole, Outer Diameter36mm, Shaft Diameter 5mm
  • ESC: Hobbywing 100A proof water ESC with single XT90 plug battery connectors, cooling fan, program card
  • Motor Mount: CNC aluminum, cam lock style
  • Shocks: Oil-filled 17mm Big Bore, 4mm diameter shafts
  • Shock Towers: 4mm thick CNC 7075 aluminum
  • Ball Bearings: Full set included
  • Pinion Gear: 16T (MOD 1)
  • Spur Gear: 48T (MOD 1)
  • Caster: Adjustable
  • Camber: Adjustable
  • Body: 1/8 scale buggy painted. Yellow, quick release body shell post with single clip.
  • Tires: 3.3 ” L shaped tread with foam inserts
  • Wheels: New 10 spoke wheels, Grey, 17mm Hex
Specifications
Length: 510mm
Width: 308mm
Height: 180mm
Wheelbase: 325mm
Front Track: 260mm
Rear Track: 265mm
Weight: 3550g
Max Battery Dimensions:
Width: 137mm
Depth: 49.5mm
Height: 49mm