GENSACE iMars S100 G-Tech Smart AC Charger O-GAC100GT
Model No: O-GAC100GT
Dispatched Within 3 Working Days
Inc VAT
In Stock With Supplier
1 Year Warranty
We Accept
Overview
When it comes to charging the S100 packs a punch providing adjustable charge rate of up to 10A with 100W of power for faster charging. Being a multi chemistry charger is has the flexibility of balance charging 4S-18S NiMH cells or 2S-6S Lithium batteries (including LiPo/Li-Ion/LiFe/LiHV) which means whatever power source your hobby needs Gens Ace has you covered. If you are planning on leaving your batteries for a period of time it is best practice to store them with a level of charge in, this is easily done by selecting the 'Storage' function within the menu. The iMars S100 will then charger or discharge (depending on the condition of the battery) to a voltage that ensures your batteries will be in peak condition next time you go to use them. The charger is also able to discharge batteries of various chemistry types, the discharge rate can be adjusted to a maximum of 0.4A. The S100 has one final setting available called DigitalPower that when selected allows the charger to be the equivalent of an adjustable power supply meaning you can use the charger to power items such as soldering iron or tyre warmers!
All the information is displayed via the 1.5inch TFT screen that is clear and concise for ease of reading whatever the light conditions. The user interface is intuitive and simple to navigate which can be done with the new mechanical buttons that offer positive feedback when used compared to the predecessor. The compact physical design also ensures that the charger can be easily packed away for transport and equally wont take up lots of room on your bench.