HOBBYWING PLATINUM 5230SL 380KV FIXED WING MOTOR HW30416202
Model No: HW30416202
Inc VAT & delivery
Sorry, Out Of Stock
Delivery Included
1 Year Warranty
We Accept
Specifications
Motor Size: Φ60.2 *93.5mm
Stator Size: Φ51.7*t30
Stator Process: High standard silicon steel sheet,180? high temperature resistance paint-coa
Enamelled Wire: 200?
Props Mounting Dimensions: Φ22mm-3*M4
Motor Mounting Dimensions: Φ30mm-4*M4;Φ44mm-4*M4
Slot & Pole: 24N28P
Dynamic Balance: ≤10mg
Bearing: 1560ZZ,698ZZ
Motor Axle Diameter: Φ8mm
Isolation Test: 500V AC high voltage resistance test
KV: 380
Battery (LiPo): LiPo-6~8S
No-load Current: 4.0A/22.2V
Maximum Current (Non-hermetic Ambient Temperature ≤ 25?: 162A/1min22s
Max Power: 4790W/1min22s
Max Thrust: 11.49kg
Resistance: 7.8mΩ
Wire Size: Enamelled Wire Output
Wire Length:100mm
Weight (With Wire): 590g
Recommended ESC: PLATINUM 120A V4 PLATINUM 150A V5