HOBAO HYPER SS BRUSHLESS 1/8TH TRUGGY 150A 6s RTR HB-SSTE-C150RG
Model No: HB-SSTE-C150RG
Dispatched Within 3 Working Days
Inc VAT & delivery
In Stock With Supplier
Delivery Included
1 Year Warranty
We Accept
Features
  • HoBao 2.4GHz radio
  • HoBao digital metal gear steering servo (14kg)
  • HobbyWing waterproof 150A ESC
  • 2000kV Brushless motor
  • 17mm big bore aluminum shocks
  • Front and rear anti roll bars
  • Dish wheels and HoBao racing tires
Specifications
Vehicle:
Length: 521mm
Width: 429mm
Height: 168mm
Wheelbase: 361mm
Body:
Lenght: 460mm
Width: 223mm (at widest point)
Height: 105mm
Battery box: 140mm x 45.7mm x 25.4mm