HOBAO HYPER MT PLUS II ELEC w/HW150A ESC,32kgSERVO - BLUE HB-MTE2-C150BU
Model No: HB-MTE2-C150BU
Dispatched Within 3 Working Days
Inc VAT & delivery
In Stock With Supplier
Delivery Included
1 Year Warranty
We Accept
Features
  • Hobao 2.4GHz, 3-channel radio system
  • HobbyWing 150A ESC (4~6S) with 2 XT90 plug
  • 4 pole 2000Kv Brushless motor (5mm output shaft)
  • Hobao 32kg-cm 7.4V High Torque/ High speed /water proof coreless digital servo with metal servo horn
  • All metal drive gears
  • Full-time 4-wheel drive
  • Center differential drive system
  • CNC Aluminum center differntial mount
  • CNC Aluminum motor mounting plate with supporting bars
  • CNC Aluminum motor mount with holder
  • New Wheelie Bar & Bumper
  • Aluminum Alloy Hydraulic Shock Absorbers with locking spring cup holder
  • Adjustable height shock spring perches
  • New Front/Rear High Torque Universal Joints with Differential outdrive cups.
  • Enhance one piece aluminum chassis frame
  • Roller bar with new rubber handle
  • 20mm Wheel Hex hubs & 17mm Wheel nuts
  • Gray 7 spoke wheel with all terrain tires
  • Large capacity receiver and battery box with quick release
  • Heavy duty steel differential, pinion, and transmission gears
  • Symmetric front and rear suspension arms, carriers, and steering knuckles
  • Molded front and rear bumpers and skid plates
  • Front bumper headlights
  • New truck painted body and back rack
  • All bearing of RC Car
Specifications
Length: 700mm / 27.26 inches ( included Wheelie Bar )
Width: 510mm / 20.08 inches
Height: 280mm / 11.02 inches
Weight: 6.5 kg / 14.3 lbs ( without battery )
Wheelbase: 435mm / 17.12 inches ( longer 60mm around than MT Plus 60mm )
Tires: 197mm diameter, 105mm wide
Wheels: 102mm diameter, 76mm wide
Dimension after body shell mounting: 700x510x280mm
Requirements
  • 7.4V LiPo or 7.2V Ni-MH Batteries