- Model Name: RadioLink F121 Mini Racing Quadcopter
- Model Number: RLKV011003
- Aircraft Type: Multirotor quadcopter
- Takeoff Weight: 74.5 grams (2.63 ounces)
- Frame Dimensions: 180mm x 172mm x 84mm
- Diagonal Wheelbase Length: 120mm
- Frame Material: Carbon fibre and plastic
- Colour: Black
- Recommended Age: 14 years and above
- Flight Environment: Indoor and outdoor
- Motor Type: Coreless brushed motors
- Motor Model: 8520
- Number of Motors: Eight
- Propeller Manufacturer: GEMFAN
- Propeller Diameter: 65mm (2.56 inches)
- Battery Type: Lithium-polymer (LiPo)
- Battery Specification: Gensace 1S 3.7V 660mAh 25C
- Flight Time with Camera: Approximately 7 minutes
- Flight Time without Camera: Approximately 10 minutes
- Low Battery Alert: Green LED on flight controller flashes when battery depleted
- Radio Frequency: 2.4GHz ISM (2400MHz to 2483.5MHz)
- Radio System: RadioLink 8-channel transmission system
- Transmitter: Not included - requires compatible RadioLink 8-channel transmitter
- Receiver Model: RadioLink R8SM 8-channel mini receiver
- Control Distance: 2000 metres (1.24 miles) with R8SM receiver
- Number of Radio Channels: 8 channels
- Camera Resolution: 800 TVL (television lines)
- Camera Field of View: 150 degrees
- Camera Focal Length: 1.2mm
- Camera Weight: 4.4 grams
- Camera Dimensions: 18.03mm x 16.83mm x 16.55mm
- Video Transmission Frequency: 5.8GHz
- Video Transmission Channels: 48 channels across 6 frequency bands, 8 channels per band
- Video Transmitter Power Output Options: 25mW, 100mW, or 200mW variable
- Video Transmitter Input Voltage: DC 3V to 5.2V (1S battery)
- Video Transmitter Current Draw at 4.2V: 320mA at 25mW, 400mA at 100mW, 460mA at 200mW
- Charger Model: RadioLink CM120
- Charger Input Voltage: 5V DC
- Charger Output Options: 1A at 5V or 2A at 5V
- Charger Maximum Output Power: 7.5W
- Charger Charging Port: PH2.0 interface
- Charger Compatibility: 1S LiPo batteries only
- Compatible FPV Monitor Option: Hawkeye 4.3-inch display with 480x272 resolution
- Compatible FPV Goggles Option: EWRF 3.0-inch goggles with 480x272 resolution
- Package Contents: F121 quadcopter with integrated camera and VTx, eight 8520 motors, four GEMFAN 65mm propellers, Gensace 1S 660mAh battery, RadioLink CM120 charger, RadioLink R8SM receiver, user manuals