SPM Firma 60A Lite Brushed Smart ESC, 2S-3S: IC3 P-SPMXSE60
Model No: P-SPMXSE60
COMING SOON 03/06/2026
Coming Soon - Stock Arriving: 03/06/2026
Stock Arriving: 03/06/2026
Inc VAT
1 Year Warranty
We Accept
Features
  • Smart all-in-one telemetry
  • Smart Lite functionality
  • Includes 2 LED Light Strings (Red and White)
  • 2S-3S LiPo Compatible
  • Waterproof ESC*
  • Multiple options for easy programming:
    • Smart ESC Programming Box
    • SmartLink USB Updating and Programmer application
    • Programming from Transmitter via Text Gen Telemetry
  • Multi-point protection:
    • Over-current protection
    • Automatic LiPo low-voltage cutoff
    • Thermal protection
    • Failsafe protection
  • Compact for easy installation in most applications
  • Ready to install - no soldering required
  • Aluminum heat sink for high efficiency
  • Adjustable high-power BEC (6V or 7.4V, 4amp)