EFL Controller: Universal Light Kit P-EFLA600
Model No: P-EFLA600
Coming Soon - Stock Arriving: 07/10/2026
Inc VAT
Sorry, Out Of Stock
1 Year Warranty
We Accept
Overview
Input Voltage 3 – 5.5 volts
Do not exceed 5.5 volts this will damage your controller
LED Lights – Up to 16 E-flite Universal light Kit LEDs can be used on one controller
On – Off can be operated by a channel on your receiver
On – Off occurs at approximately middle stick position
On at > 1.5ms - Off at < 1.5ms
Average Current Load
6 LEDs – 60mA @ 5.5 volts
12 LEDs – 120mA @ 5.5 volts
16 LEDs – 160mA @5.5 volts